Bitcoin’de tarihi zirve

Geri

Sanal para birimi Bitcoin, 9 yıllık tarihinde ilk kez 4 bin doları (yaklaşık 14 bin lira) aştı.

Sıklıkla yeni bir para birimi olarak adlandırılan Bitcoin'in geleceği tartışılırken, bir rekor daha geldi.
Ağustos ayında değeri yüzde 25 artıran Bitcoin, geçtiğimiz Pazar günü 4 bin doların üzerine çıkarken, 4200 dolar seviyesini de aştı. 
Bir haftada pazar değerini 10 milyar dolar artıran Bitcoin'in pazar değeri 65 milyar dolara yaklaştı. Sanal para birimi, 2017 yılında değerini 4 kattan fazla artırdı. 

Şubat 2017'de Bitcoin, yaklaşık 987 dolara alıcı buluyordu. 2010 yılında ise bir Bitcoin'in değeri yaklaşık 0,06 ABD dolarıydı.
Üzerinde sistematik bir kontrolün bulunmaması nedeniyle gizliliğe önem veren kullanıcılar Bitcoin'i tercih ediyor. FBI yetkilileri 2013 yılında darknet'teki ticaret sitesi Silk Road'ı (İpekyolu) kapattıklarında milyonlarca dolarlık Bitcoin ele geçirmişti. 
 

BITCOIN NEDİR?
Bitcoin, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan, paraları dünyaya hızlı ve anonim olarak taşıyabilen web tabanlı djital bir para birimi. Bu, Çin gibi sermaye kontrolü sağlamak isteyen ülkere cazip gelmekte. 
İlk kez 2008 yılında dijital bir para birimi olarak ortaya çıkan Bitcoin'in, geçen yıl itibarıyla yaklaşık 100 bin satıcı tarafından internetten yapılan alışverişlerde ödeme olarak kabul edildiği tahmin ediliyor.

KAYNAK : http://www.ntv.com.tr/teknoloji/bitcoinde-tarihi-zirve,IhfEan1CYEeNx24L4X9boA

Benzer Diğer Haberler