Dolar ve euro yukarı yönlü

Geri

Suriye'de kimyasal silah kullanımı iddialarına ABD'nin tepki vereceğini açıklaması askeri bir hareketlilik yaratacağı  öngörüleriyle jeopolitik endişeleri tetiklerken, ABD yaptırımları sonrası Rusya piyasalarında yaşanan sert kayıplar ve kendi iç riskleri nedeniyle dolar/TL bugün sert yükselişle 4.14'e yaklaşarak tarihi zirvesini yeniledi.
 

BIST-100 endeksi 110,007 puana kadar gerilemesinin ardından yüzde 2.16 düşüşle 110,712 puandan kapanmıştı. Bankacılık  endeksi de yüzde 3.4 düştü.


Yerli bir kurumun analisti, "Kur rekor seviyelerde, ayrıca büyük kredilerin yeniden yapılandırmaya gidiyor olması piyasaların algısını çok bozuyor. Aktif kalitesinde iyimser olmak için çok fazla sebep yok" dedi.


Analist ayrıca ekonomi yönetiminden piyasaları rahatlatmak için bir mesaj gelmemesinin de algıyı bozduğuna dikkat çekiyor. 
 

Küresel satış baskısının yanında iç siyaset, yüksek cari açık ve yüksek enflasyona ilişkin endişelerle Türkiye piyasaları satış baskısından daha da kuvvetli etkileniyor. Bugün Rusya piyasalarındaki kayıplar açık ara benzer para birimlerini aşsa da TL ruble hariç diğer para birimlerine kıyasla dolar karşısında daha çok değer kaybeden para birimi oldu.
 

11 Nisan 2018 günü sabah 7:20'de dolar 4.1170 TL'den, euro ise aynı dakikalarda 5.0911 TL'den el değiştiriyor. Saat 9:30 sularında ise dolar fiyatı 4.14 eşiğini de geçti 4.1439 TL ile tarihi zirvesini gördü. Euro ise 5.13 seviyesini aşarak 5.1365 ile yeni bir rekor daha kırdı.
 


Dolar/TL'de 4.15 seviyesinin önemli olduğunu söyleyen bir bankacı, "Bu seviye aşılıp 4.15-4.20 bandına gelindiği takdirde kısa vadede TL çok fazla değer kaybına uğramış olacak. Dolayısıyla bu bant TL'de yeni pozisyon açılması için bazı yatırımcılara cazip gelebilir. Artık bu kadar kayıp varken, olası yeni kayıpların miktarının azaldığı düşüncesi oluşacak. Kur çok kısa sürede 3.85'ten neredeyse 4.15'e geldi. Bu seviyenin üzeri de görülebilir ama ne kadar daha yukarı çıkacak?" dedi.
 

Aynı bankacı, "Piyasa 25 Nisan toplantısı öncesinde belki TCMB faiz artırımına gider mi şeklinde test yapıyor da olabilir. Kurun bir bu kadar daha yükselmesi zor, TCMB devreye girmek zorunda kalabilir" dedi.
 

Piyasalar bugün yurt içinde cari işlemler açığı ve ABD'de enflasyon başta olmak üzere yoğun veri akışı ile Fed toplantı tutanaklarını takip edecek.

Kaynak:http://www.haberturk.com/dolar-ne-kadar-euro-kac-tl-11-nisan-dolar-ve-euro-fiyatlari-1914585-ekonomi

Benzer Diğer Haberler