Bolivar’ın Pul Kadar Değeri Kalmadı!

Geri

Venezuela umudunu kripto paralara bağlarken, ülkedeki ekonomik kriz derinleşmeye; ülkenin para birimi Bolivar değer kaybetmeye devam ediyor.
 

Venezuela’da Hiperenflasyon Aldı Başını Gitti

Hiperenflasyonla karşı karşıya kalan Venezuela ekonomik açıdan zor günler geçiriyor. Ülkenin para birimi olan Bolivar’ın pul kadar değeri kalmazken, Venezuela böylesi bir enflasyonu ilk kez yaşıyor. Ülkedeki yüksek enflasyon geçen yıl hortlarken, ekonomideki çatlak kara bir deliğe dönüştü. Hiperenflasyon ülkede hat safhaya çıkarken, Venezuela dünyada bir ilk olmayı başardı.
 

Ev Parasına Kahve İçiyorlar
 

Venezuela halkı bugün bir fincan kahve için bile bir sürü para ödemek zorunda kalıyor. Bir fincan kahveye bugün ödenen para ise, 15 yıl öncesinde bir ev alabiliyordu. Ülkedeki durum bu kadar kötüyken, yönetim krizi aşmak adına elinden geleni yapıyor.
 

Enflasyon Yüzde 13 Bini Aştı
 

Ülkedeki enflasyon hızı tüm engelleri aşıyor. Bugünlerde gelinen enflasyon ise yüzde 100’leri çoktan aşmış, yüzde 13 bin seviyesine kadar tırmanmış durumda! Yönetim bu noktada çaresiz bekleyişini sürdürürken, kripto para piyasası Venezuela’nın yeni umudu oldu. Yönetim enflasyonla mücadeleyi ne kadar başarabilecek, kontrol altına alabilecek mi merak edilirken; ülkenin parası resmen tefecilerin eline düştü. Paraya ihtiyacı olan Venezuelalılar internet aracılığı ile bu kişilere rahatlıkla ulaşabiliyor. Alınan bilgilere göre bu tefeciler işlerini yasal çerçevede yapıyor. Komisyonla çalıştığı öğrenilen tefecilere 4 dolar vermeyi başarabilenler bir çuval paraya sahip oluyor. Fakat bu bir çuval para sadece bir fincanlık kahveye yetiyor.
 

Venezuela hükümeti ise kurtuluşu kripto para piyasasında arıyor. Bilindiği üzere Venezuela geçen hafta içerisinde 2 farklı kripto para biriminin tanıtımını yapmış, ülke başkanı yerli sanal para birimlerine olan ilginin yüksek olduğunu ifade etmişti.

KAYNAK : https://www.ekonomi7.com/eko-gundem/bolivarin-pul-kadar-degeri-kalmadi-h15199.html

Benzer Diğer Haberler