Türkiye ithalatında ’altın’ etkisi

Geri

Financial Times gazetesi, Türkiye'de ithalatta yaşanan son artışla ilgili yayımladığı makalede, bu artışta altın ithalatının önemli rol oynadığına dikkat çekti.
 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de ihracat ocak ayında yüzde 10,7 artarken, ithalat yüzde 38'lik hızlı bir artışla 21,5 milyar dolara ulaştı.
 

Financial Times'ta "Türkiye'de ithalat artarken gözler altında" başlıklı makalede, BlueBay Varlık Yönetimi şirketinden Tim Ash, ithalatta yaşanan hızlı artışla ilgili şunları söyledi:
 

"Altın ve değerli metallerin ithalatında devam eden büyük artışa dikkat etmek gerekiyor. Bu ürünlerin ithalatı yıldan yıla üç kat artıyor. Bugün ya daha fazla Türk çift evleniyor, ya da Türkler gelecekleri konusunda kaygılı ve altın biriktiriyorlar. Merkez Bankası da son aylarda altın rezervlerini artırıyor gibi görünüyor. Büyük ihtimalle uluslararası jeopolitik durumla ilgili bir endişe var."
 

ING de Türkiye'de ticaret açığının Mart 2015'ten bu yana arttığına dikkat çekerek, altın ithalatının 2017'de tarihi en üst düzeyine yükseldiğini ve ocak ayında da rekor kırıldığını bildirdi. Bankanın notunda, "2018'de altın ithalatında normalleşme görüp görmeyeceğimizi bilmek şu anda zor ancak petrol fiyatlarının artması, güçlü iç talep ve politika yapıcıların büyümede rekabeti sürdürme eğilimi dış açığın yüksek kalmasına yol açacak" denildi.

KAYNAK : https://www.dunya.com/ekonomi/turkiye-ithalatinda-altin-etkisi-haberi-405255

Benzer Diğer Haberler