Bitcoin’in Hızlı Düşüşü Gözleri Sanal Paraların Güvenliğine Çevirdi

Geri

Son günlerde çatallanarak daha fazla birime ulaşma tartışmaları yaşanan sanal para Bitcoin’de Çarşamba akşamı ulaşılan zirve seviyenin ardından hızlı bir gerileme dikkat çekiyor. Tarihi zirvesi 7 bin 817 dolar olan sanal para birimi bugün itibari ile 6 bin 581 dolara kadar düştü. Bu düşüş rakamı ile Bitcoin bir hafta dolmadan bin dolardan daha fazla düşüş gerçekleştirmiş oldu.
 

Çatallanma Yaşanacak mı?

Kasım ayında kapasite konusuyla alakalı olarak yeni bir çatallanmanın gerçekleştirilmesi gündeme gelmiş ardından da bu çalışmanın ertelendiği açıklanmıştı. 16 Kasım’da geliştiriciler tarafından uygulanması beklenen “SegWit2x” isimli güncellemenin ortadan kalktığı ifade edilmişti. Güncellemenin iptal edilmesi ile birlikte yükselişe geçen sanal para biriminin bir anda bu hızlı düşüşüne neyin sebep olduğu ise tam olarak kestirilemiyor.
 

Uzmanlardan Uyarı

Ekonomi uzmanları Bitcoin gibi daha önce hayatımızda yer almamış bu nedenle aşağı ya da yukarı yönünün kestirilemediği sanal para birimlerinin özellikle küçük yatırımcı için çok riskli olduğunu belirtirken insanların hem hızlı yükseliş rakamlarına aldanması hem de sürekli internet ve televizyonlarda ağızdan ağıza yayılması nedeni ile bu konuya yatırım yapanların arttığını ancak bu işin oldukça tehlikeli olabileceğini ifade ediyor. Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat bir gazeteye yaptığı açıklamada sanal paraya yatırım yapmak isteyenlere bu para biriminin yükselebileceğini ancak yatırım yapmak için doğru zamanı bulmak gerektiğini ifade ederek insanların bu dijital paraları tanımak için henüz zamana ihtiyacı olduğunu belirtti.

KAYNAK : https://www.ekonomi7.com/haber/8362/bitcoinin-hizli-dususu-gozleri-sanal-paralarin-guvenligine-cevirdi.html

Benzer Diğer Haberler