Bakan Albayrak: YEKA İhalesi Alım Fiyatında Dünya Rekoru Kırıldı

Geri

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "YEKA ihalesinde, rüzgarda yerli katkı payıyla şu anda kilovatsaat başına 10,3 dolar/cent olan alım fiyatı 3,48 cente düşerek bir dünya rekoruyla gerçekleşti." dedi. Albayrak, "İmzaları attıktan en kısa süre hedefiyle birlikte, 2019 başına kadar yerli üretim rüzgar türbinlerimizi sisteme dahil edeceğiz" ifadesini kullandı.

 

"BÖLGEDE EN GÜVENİLİR ÜLKE TÜRKİYE"

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Hedeflerimiz büyük. Bugün ortaya çıkan netice ekonomi ve enerji piyasasının geleceğe ne kadar sağlam ve emin adımlarla yürüdüğünü ortaya koymuştur. Dünyada ne kadar bölgesel krizler olursa olsun Türkiye bölgenin ve dünyanın en güvenilir yatırım yapılabilir ülkelerin başında geldiğini bu ihale ile ortaya koymaktan dolayı büyük bir gurur duydum" dedi.

 

DEV İHALEDE DÜNYA REKORU

 

Bakan Berat Albayrak açıklamasında şunları kaydetti:

 

YEKA ihalesinde, rüzgarda yerli katkı payıyla şu anda kilovatsaat başına 10,3 dolar/cent olan alım fiyatı 3,48 cente düşerek bir dünya rekoruyla gerçekleşti.

 

Bugün Türkiye için gurur verici bir gündür. Kıvanç duyulması gereken önemli bir gündür. Bu ihale sonucunda Türkiye'de 12 şehrimizde toplam yapılacak rüzgar tribünleri yatırımı ile 1 milyar doların üzerinde bir yatırımı Türkiye'ye kazandırmıştır. Bu yatırımların ülkemiz için çok büyük bir dönemin başlangıcı olma noktasında bizim için büyük bir mutluluk olmuştur.

 

İmzaları attıktan en kısa süre hedefiyle birlikte, inşallah 2019 başına kadar yerli üretim rüzgar türbinlerimizi sisteme dahil edeceğiz. Bu konuda elimizden geldiği sürece bakanlık olarak elimizden gelen desteği vereceğiz.

 

KAYNAK:https://www.haberler.com/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakani-albayrak-imzalari-9897753-haberi/

Benzer Diğer Haberler