Sanayiden güçlü büyüme sinyali

Geri

 Türk ekonomisinin yurt içi ve yurt dışı tüm saldırılara rağmen, dünyayı kıskandıran 2016 büyüme rakamının ardından 2017’ye yönelik beklentiler artmaya başladı. 2017 büyümesine yönelik ilk öncü gösterge de mart ayında büyük çıkış gösterdi. Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI), mart ayında 52.3’e yükselerek 13 aydır ilk defa büyümeye işaret ederken, Şubat 2014’ten bu yana da en yüksek değeri aldı. Ekonomistler, PMI’daki sert yükselişin 2017 yılının OVP’de belirlenenden daha iyi gerçekleşmeye işaret ettiğini belirterek, hükümetin aldığı tedbirlerin etkisinin hissedildiğini ve referandum sonrası ekonomik aktivitenin artacağını belirttiler.

3 YILIN EN İYİSİ

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, şubat ayında 49.7 değerini almıştı.Endekste 50’nin altındaki değerler daralmaya, üzeri ise büyümeye işaret ediyor. IHS Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, verilere ilişkin değerlendirmesinde, mart ayında güçlü yükseliş gerçekleştiren Türkiye PMI’nın Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında üç yıldan uzun bir dönemin en güçlü iyileşmesinin yaşandığına işaret ettiğini bildirdi. Üretim ve istihdamdaki artışın hızlandığını ve yeni siparişlerde büyümenin yeniden başladığını belirten  Balchin, fiyat baskılarında da mart ayında hafifleme sinyalleri gözlendiğini kaydetti. İmalat sektöründe üretim üç yıldan uzun bir sürenin enkeskin artışını gösterirken, yeni siparişler de Aralık 2015’ten bu yana en sert artışı kaydetti. Üretim ve yeni siparişlerdeki yükseliş istihdamda Şubat 2015’ten bu yana en hızlı artışı getirdi. Şirketler talepteki genel artışa paralel olarak aldıkları siparişlerin arttığını belirtirken, yeni siparişler alt endeksi 48.8’den 52.9’a

yükselerek Aralık 2015’ten bu yana en  keskin yükselişi kaydetti. Yeni ihracat siparişleri alt endeksi ise 50.5’ten 54.8’e yükselerek Nisan 2014’ten bu yana en yüksek değeri aldı. Üretim alt endeksi 50.7’den 54.1’e yükselerek Şubat 2014’ten bu yana en yüksek değeri alırken şirketlerin bekleyen işleri gerilemeye, bir yılın en hafif seviyesinde olsa da devam etti.

İhracat pazarından da iyi haber

Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Euro Bölgesinde de imalat sanayi satın alma yöneticileri (PMI) mart ayında nihai 56.2 ile neredeyse altı yılın en yüksek seviyesine çıktı. Endeks faaliyetleri hızlanan fabrikaların talebe yetişmekte zorlandığı sinyallerini verdi. IHS Markit tarafından hazırlanan PMI, Nisan 2011’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, öncü rakama da paralel gerçekleşti. IHS Markit ekonomisti Chris Williamson, “Açık bir şekilde görülüyor ki Euro Bölgesi bahara girilirken iyi bir dönemin tadını çıkarıyor. Fakat aynı zamanda tedariklerde oluşan ertelemeler ve yükselen maliyetlerden dolayı zorluklar da çekiyor” dedi.

KAYNAK : STAR HABER

Benzer Diğer Haberler