ABD’de koladan ek vergi alınacak

Geri

ABD’de tartışmalara neden olan bir yasa tasarısı uzun uğraşlar sonunda kabul edildi.

Kola ve gazoz gibi gazlı ve şekerli içecekleri vergilendirmek isteyen yetkililer büyük içecek şirketlerinin muhalif kampanyalarına rağmen tasarıyı 13’e karşı dört oyla kabul ettirmeyi başardı.

Pensilvanya eyaletinin en büyük ve ABD’nin beşinci büyük şehri olan 1 milyon 500 bin insanın yaşadığı Philadelphia’da kabul edilen yasa tasarısına göre gazlı içecek üreticileri litre başına 50 cent ek vergi ödeyecek. 2017 yılının Ocak ayında yürürlüğe girecek yasa tasarısının şehre yıllık 90 milyon dolar ek gelir getireceği tahmin ediliyor.
 

YILLAR SÜREN MÜCADELE

ABD’de gazlı içecekleri vergilendirmek için uzun yıllardır mücadele veriliyor. Şimdiye kadar 30’dan fazla eyalet benzer vergi getirmek istese de başarılı olamamıştı. Philadelphia da daha önce iki kere vergi yasasını geçirmek istemiş ancak yeterli desteği bulamamıştı. Şimdiye kadar bu vergiyi sadece Californiya eyaletini Berkeley şehrinde kabul edilmişti. Philadelphia’da bu yasanın geçmesiyle birlikte ABD’nin en büyük kentlerinden birinde gazlı içecekler vergilendirilmiş oldu.

Benzer Diğer Haberler